moniun
Administrator
Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wrocław
|
Wysłany: Wto 12:20, 18 Wrz 2012 Temat postu: Terapia Sunitynibem (Sutend) |
|
|
Sposób działania
Sunitynib, inhibitor wielu kinaz dostępny w twardych kapsułkach, to mała cząsteczka, która jednocześnie blokuje wiele dróg sygnałowych, które są decydujące zarówno dla wzrostu komórki rakowej, jak i dla angiogenezy nowotworu (powstawania naczyń).
Dawkowanie
Zalecana dawka Sunitynibu – na podstawie badań – wynosi 50 mg raz dziennie przez 4 następne tygodnie, po których następuje 2-tygodniowa przerwa w terapii (schemat 4/2), czyli całkowity cykl leczenia obejmuje 6 tygodni. W praktyce klinicznej Sunitynib coraz częściej podawany jest w
dawce 37,5 mg – lub nawet mniej w dawkowaniu ciągłym.
Skutki uboczne
Skutki uboczne o stopniu trudności 1-2 są częste w terapii Sunitynibem, rzadko kiedy jednak osiągają stopień trudności 3-4. Najczęstsze niepożądane skutki, które występują u ponad 50% pacjentów to: - osłabienie,
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha.
Większość tych skutków ubocznych znana jest pacjentom z czasu terapii Imatinibem.
Nowe skutki uboczne podczas terapii Sunitynibem:- Niedoczynność tarczycy, która występuje u ok. jednej trzeciej chorych. Często potrzebne jest jej leczenie, co jest możliwe poprzez substytucję hormonów tarczycy w formie tabletki. Ponieważ nie leczona niedoczynność tarczycy może być zagrożeniem dla życia, konieczna jest tu dokładna obserwacja!
- W 40% przypadków dochodzi do stanów zapalnych śluzówki.
- Szczególnie problematycznym skutkiem ubocznym jest zespół ręka-stopa, który występuje u ok. 20% chorych.
- Wynikające z terapii nadciśnienie tętnicze krwi, które występuje w 20% przypadków, może czasem osiągać stopień trudności 3.
Interakcje
Sunitynib jest rozkładany są w wątrobie przez specyficzne systemy enzymowe i jest inhibitorem różnych układów enzymatycznych. To znaczy, że w jego przypadku może dochodzić do interakcji z innymi substancjami. Efektywne stężenie leku zwalczającego GIST, jak również efektywne stężenie leku współtowarzyszącego, mogą być zmniejszone lub zwiększone. Szczegółowe informacje o interakcjach zawarte są w Legitymacji pacjenta z GIST oraz przez [link widoczny dla zalogowanych].
Źródło: "Poradnik dla chorych na GIST", M.Wartenberg, P.Reichardt
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez moniun dnia Wto 12:22, 18 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
|
|