moniun
Administrator
Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Wrocław
|
Wysłany: Pią 20:19, 14 Wrz 2012 Temat postu: Badania obrazowe |
|
|
Najczęściej wykonywanymi badaniami są:
- TK (CT)
Tomografia komputerowa (badanie za pomocą promieni rentgenowskich i kontrastu) to najbardziej rozpowszechniona metoda badania w przypadku diagnostyki, oceny, planowania operacji i kontroli choroby GIST. Badanie CT brzucha i klatki piersiowej jest wymagane do wyjaśnienia podejrzewanego rozpoznania; aby ustalić, czy występują przerzuty bądź nie. CT stosowana jest ogólnie w następujących przypadkach:
- Rozpoznanie nowotworu pierwotnego.
- Ocena rozrośnięcia nowotworu głównego.
- Wykrycie przerzutów.
- Ocena odpowiedzi na terapię.
- Wykluczenie nawrotu nowotworu – kontrola przebiegu.
- Weryfikacja progresji (postępowanie choroby).
- RM (MRI)
Tomografia rezonansu magnetycznego stanowi alternatywę dla CT.
Zalety: Brak promieni rentgenowskich, można stosować w przypadku alergii na środek kontrastowy, często lepsza widoczność niektórych narządów.
Wady: Wysokie koszty i długi czas trwania, nieodpowiednia dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię lub posiadających części metalowe/rozrusznik serca w ciele, brak standardu do porównań odpowiedzi na terapię.
- USG
Ultrasonografia to nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Pozwala szybko ocenić stan narządów, np. wątroby, ale jest badaniem znacznie mniej dokładnym niż np. TK.
- RTG
RTG - technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Wykorzystywana jest najczęściej w kontroli GIST, np. jako badanie służące do sprawdzenia czy wznowa nie rozpoczęła się w płucach. Jest to badanie wstępne i orientacyjne, więc w przypadku wykrycia zmian powinno zostać wykonane TK klatki piersiowej.
- Endoskopia (m.in. Gastroskopia i Kolonoskopia)
Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód – przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).
W przypadku nowotworów GIST badania te nie zawsze są skuteczne, ponieważ guzy najczęściej rozwijają się na zewnątrz narządów i rosną do jamy otrzewnej. Wykryć je można jedynie wtedy, gdy wrosną do jego wnętrza lub staną się tak duże, że zmiany ściany narządu staną się widoczne. Podczas badań istnieje możliwość pobrania próbek chorej tkanki
do badania histopatologicznego.
Źródło: "Poradnik dla chorych na GIST", M.Wartenberg, P.Reichardt i [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez moniun dnia Wto 10:30, 18 Wrz 2012, w całości zmieniany 2 razy
|
|